Zapasy w ustawodawstwie polskim i MSSF – podobieństwa i różnice
Jedną z kluczowych pozycji bilansowych w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych są zapasy. Przypominamy zasady ich rozpoznania, wyceny i prezentacji oraz działania, jakie w odniesieniu do tej pozycji sprawozdania finansowego muszą wykonać jednostki przy rocznym zamknięciu ksiąg rachunkowych.
W ostatnich latach możemy zaobserwować istotny wzrost ich wartości. W poprzednim roku było to związane z zakłóceniami w łańcuchach dostaw i strategią zapewnienie odpowiedniego poziomu surowców i produktów, aby móc bez problemów prowadzić działalność produkcyjną i handlową. Na poziom zapasów w sprawozdaniach finansowych za rok 2022 znacząco wpłynęła wojna w Ukrainie i powiązany z nią wzrost ceny surowców, szczególnie energii i materiałów ropopochodnych.
Ze względu na bardzo wysokie ceny surowców a tym samym koszty wytworzenia produktów w roku ubiegłym służby księgowe sporządzając sprawozdanie finansowe w wielu przypadkach będą musiały rozważyć utratę wartości, w szczególności dokonać analizy, czy są w stanie uzyskać ceny sprzedaży, które te koszty pokryją.
Księgowość zapasów
W Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (dalej MSSF) kwestia sposobu księgowania zapasów jest regulowana przez Międzynarodowy Standard Rachunkowości 2 Zapasy (dalej MSR 2). W odrębnych standardach regulowane jest ujmowanie aktywów biologicznych i instrumentów finansowych. MSR 2 nie stosuje się do wyceny zapasów przechowywanych przez producentów produktów rolnych i leśnych, zebranej/pozyskanej produkcji rolnej, zasobów mineralnych i produktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta